Sýkora koňadra (Parus major)

Nejen v zimě můžeme těmto opeřencům pomoci. Další pomocí je vyvěšování budek aby se mohli tito opeřenci snadněji rozmnožovat. Já mám na zahradě dvě. Minimální vnitřní rozměry dna jsou v případě koňadry 14×14 cm, hloubka dutiny od vletového otvoru 20-25 cm. Průměr vletového otvoru  činí 32 mm.

Ke stavbě hnízda využívá koňadra mech, ze kterého vystaví  základnu  . Na ní vytvoří z chlupů a vlny hnízdní kotlinku. První snůška spadá do začátku května druhá v období července. V květnu snáší vajíček více  (světlá, červenohnědě kropenatá). Samička snáší  každý den jedno vajíčko. Na snůšku zasedá až po snesení  posledních vajíček. V hnízdním období se koňadra živí téměř výhradně živočišnou stravou, larvami, housenkami a pavouky. Dospělá koňadra spotřebuje denně asi  130-140 housenek .

Již několik  let mi v mých budkách na zahradě hnízdí. Doba hnízdění je 13-15 dní a sameček na hnízdě samičku celou dobu krmí. Letošní hnízdění začalo dost brzy, a protože měli devět dětí  pomohl jsem jim pomoci  dokrmovací misky na sloupek plotu. Vše je níže ve fotografiích vidět. Snímek vajíček je z loňského období deštivého jara kdy vajíčka k mé lítosti opustili. Jestli to bylo chladným deštivým počasím netuším. Možná jejich instinkt, že by je neuživili. Je to jen moje doměnka. Kdy jej opustili také nevím bylo mi divné,  že je tam tolik dní ticho. Jinak jsou při krmení mladých k ulítání. Ranní a večerní frekvence  vletů a výletů z budky je od půl minutky do tří minut . Je to hodnička a letos měli obzvlášť na pilno je to i vidět na samišce na fotce na dokrmovací misce.

Výlet mladých pozoruji taky několik let. Je většinou kolem poledního většinou dvacátý den. Vyletí nejdříve nejvíce dva jedinci a když je rodiče tak nějak do korun stromů zavolají a uklidí pokračuje výlet dalších.

Je to krásná podívaná která stojí za to pozorovat i fotit. Dožívají se maximálně 15 let.