Naplňte  krmítka pro ptáčky

 

Noce jsou dlouhé a jejich teploty klesají  a tak je nejvyšší čas k naplnění již instalovaných krmítek pro naše drobné ptactvo. Do zahrad i do městských ulic se již stahují početná hejna sýkor koňader i modřinek, zvonci, stehlíci, dlasci, pěnkavy, jikavci i čížci.

Tito volně žijící ptáci nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Až později nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek jim může zachránit i život.

Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků v zimním období jsou slunečnicová semínka a drcené ořechy. V obchodech se dají sehnat i různé směsi semen do krmítek a lojové koule. Vhodný je i syrový hovězí lůj, na který létají mimo sýkor i brhlíci a strakapoudi. Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka a jeřabiny.

Do krmítek naopak v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo! Ptáci je sice přijmou, ale mohou uhynout.

Ojediněle se na krmítku objevuje i červenka obecná, střízlík nebo šoupálek. Pokud si nebudete jisti, jaký druh je hostem na vašem krmítku, tak jej vyfoťte a pošlete k určení.