Strakapoud velký dosahuje přibližně  velikosti  22–23 cm, v rozpětí křídel měří 34–39 cm a jeho hmotnost se pohybuje mezi 70–90 g.

Je skvěle přizpůsoben životu na stromech. Čtyři prsty,  dva směřují dopředu a dva dozadu, prsty má opatřeny zahnutými drápy, které mu usnadňují šplhání a jeho tuhá ocasní pera  slouží jako opora těla. K dlabání dřeva má velmi silný  zobák s velmi dlouhým a citlivým, štíhlým, plochým jazykem, který je na konci opatřený drsnou štětičkou. Dostane se tak ke kořisti i ze špatně dostupných míst. Díky jeho velmi silným krčním svalům je schopen do dřeva narážet velkou rychlostí, proto má i velmi silnou lebku, která chrání jeho mozek před zpětnými nárazy.

Podařilo se mi konečně tohoto krasavce odfotit. Bylo to docela zajímavé. Připravoval jsem si focení sýkor a zvonků. Asi po hodině přípravy jsem se hned zamaskoval a uchopil foťák. Nastavil na místo kde by mohly sýkory přistát.
Po chvilce slyším zvuk křídel a domníval jsem se že je to strakapoud. Prolétával mi nad krytem sem a tam a potom šup…seděl přesně před mým objektivem. Netrpělivě jsem cvakl…fotku jsem měl ale byl pryč. Naštěstí se po chíli vrátil a tak mi dovolil ještě pár fotek.

Zpěv strakapouda