Protože mi prošly rukama dlouhá skla jako Tamron G1 150-600, Sigma Sport, Sigma Contemporary 150-600, Nikon 200-500 , Tamron G2 150-600 a často čtu, že se nevíte pro co rozhodnut tak se to pokusím popsat. Předem upozorňuji že to není recenze na daná skla ale pouze můj poznatek a názor. To co vyhovuje mě nemusí druhému.

Používal jsem „starý“ Tamron 150-600mm G1 a to asi přes rok. Byl  lehký na ohnisku 600 měkčí. Když jsem chtěl více detailů musel jsem přiclonit až f/9. Něco jsem  řešil nastavením ohniska 550 a potom lehkým ořezem. Objektiv se mi zamlouval až do doby kdy jsem začal pozorovat časté zatuhnutí AF. Dokonce jsem musel vypnout tělo a zapnout aby opět fungoval. Navíc nebyl až tak dobře utěsněn a začal se objevovat prach uvnitř.

Poté jsem měl možnost vyzkoušet Sigmy.

Bylo to krátce jen na pár focení. Podotýkám, že si také musíte na objektiv zvyknout. S každým se pracuje jinak. Co se výsledku týká tak obě sigmy prostě fotí parádně. Sigma sport má nejrychlejší AF ze všech dlouhých skel. Kresbou a výsledným podáním je stejná jako levnější Contemporary. Ta je ale opět na ten prach náchylná. Navíc působí tak jako volně. Vše se kvrdlá, ale fotí to. Sport verze je na mě strašně těžká mohutná . Je to TOP sklo hlevně v AF. Sigma Sport vám může poskytnout  600 mm bez výrazné ztráty ostrosti  a rychlejšího AF. Jak už jsem psal je těžká.

Potřeboval jsem něco mobilnějšího.Zkusil jsem tedy opět Tamron ale teď verzi G2. Už jsem tolik clonit pro detail nemusel stačilo f/7,1. Musím přiznat že je znát zase vývojový posun, ale pořád je na ohnisku 600 měkčí. Její AF se zlepšilo a to podstatně. Pokud je dobré světlo tak je vše v pořádku. Jak světlo není v AF chybuje a toho odpadu je fakt dost.

No a teď Nikon 200-500. I když Nikon dopadl v testech v časopise Digitální Foto vydání květen 2018 na posledním místě, stejně jsem jej musel mít a zkusit. Světe div se tento objektiv mi prostě sedl. Oželil jsem skromější ohnisko. Na krátkém konci se s tím nic nedá ale na ohnisku 500 a poté mírným ořezem se dostanu na mnou spokojenou vzdálenost. Ano AF na letovky není a je s tím potíž nějakou vytvořit, ale to bylo v mých rukách i u všech předešlých. Ono to taky vyžaduje už pěknou zručnost.

Udržet tohle sklo na čase 100 i kratším není vůbec problém. Stabilizace funguje perfektně, ze všech mnou zkoušených skel nejlépe.  Ostrost na plnou díru f/5.6 super a odpad žádný. Navíc mám stejnou slonu vždy v celém rozsahu ohniskových vzdáleností.  S váhou to není také nic strašného. Ono se každé dlouhé sklo po pár hodinách přírodou pronese.

Jinak mezi skly není žádného markantního rozdílu . Věřím, že test ne zrovna laboratorní by ani rozdíl neurčil. Proto pro mě je zásadní sklo na tu činnost co je potřeba vyzkoušet.

Tak asi takto to vidím já…je na každém si zvolit to svoje potřebné.

Zkoušeno na tělech  Nikon D500 – D750 – D850