20.3.2013

Když Nikon představil jarní novinku D7100 hned ten den co jsem to četl jsem dal inzerát na prodej mojí D7000. Do pěti minut jsem měl nabídku a druhý den jsem neměl čím fotit.

Sakra to jsem tomu dal. Nebyla to zbrklost?Asi měsíc mi běhalo hlavou všechno možné.

Co už se dalo dělat…musím do D7100.

Na první jarní den jsem ho zakoupil a dopřál si potěšení s touto novinkou.

Nebudu zde psát parametry D7100 to si kliknutím na název přečtete na stránkách výrobce Nikon.

Já se pokusím přiblížit první dojmy a poznatky s touto novinkou.

Tělo je úhledně klasicky zabaleno v lepenkové krabici s příslušenstvím.Je tu opět zdarma čištění čipu, návod i software. Co jsem ale v krabici postrádal je kryt nebo fólie přes LCD.

Tělo je opravdu lehounké to ocení všichni kdo to v batohu vláčejí přírodou a krajinou celé dny.

Vložil jsem baterii ta  zůstala stejná na D7000. Nasadil základní objektiv z D600, tedy 24-85/3,5 -4,5.

Po zapnutí se objeví běžné nastavení. Jazyk,datum. Vše je jasné a přehledné.

Vložením karty jsem byl připraven udělat zkušební expozici.Nic jiného jsem zatím nenastavoval jen prioritu clony ,ISO.Vše příjemně funguje kolečko režimů má už také jištění proti pootočení, tedy slabinka D7000 odstraněna. Náhled v hledáčku mě potěšil, opravdu pěkné ostré stoprocentní. Při náhledu první expozice jsem zajásal blahem opět. LCD je super, zase velké zlepšení proti D7000. Chci si exponovaný snímek zvětšit …hmm na co jsem byl zvyklí je změněné. Na místo zvětšení mačkám tlačítko „i“ . No časem si na to zvyknu, ale nezávidím lidem kdo budou mít třeba záložní tělo D7000, těm se to bude motat.

Zkusil jsem různé ISO a snažil se měnit světelné podmínky, zkouším sekvenci. Segvence je opravdu 3-4fps při plném RAW(NEF). Snad pomůže rychlejší karta, ale bude potřeba zainventovat do 95MB/s kdo máte pomalé karty je zle. Já jsem na  kartu 30MB/s  při 14bit NEF(RAW) udělal jen čtyři expozice.

Ergonomicky je D7100 pro mě velkým zlepšením .
D7100 je sympaticky lehčí  než D7000.
Při fotení na prioritu clony,  je ISO na druhý roler opravdovým  přínosem D7100 oproti třeba D7000. Na stavovém displeji je ISO permanentně, výborná věc. Přepnutí na auto ISO pomocí tisknutí ISO tlačítka a předního roleru je taky výhodou. Tlačítku OK jdou přiřadit tři nádledy zvětšení, výborná věc.
D7100 má tišší zrcátko a závěrku. V hledáčku má lépe čitelné údaje na dolním stavovém displeji. Je lepší i osvětlení horního stavového displeje, písmenka jsou menší. Líbí  se mi řešení U1 a U2 bank na voliči, půjde rychle přepnout na 12 bitů a ostatní přednastavení.
Jestli přijde za nějakou dobu na trh D400 nebo nějaká podobnost, nevím už co by mohla nabídnout. Snad buffer na 10 fps a buffer na 50 RAWů , ale nefotím permanentně sport a určitě  to dává foťáku fakt tvrdě zabrat, pak by pro mě ani náhrada za  D7100 neměla smysl. Ani cena profi APSC těla nebude zanedbatelná, a  nic výrazně jiného u D400 nečekám.

 

Tady je ke stažení něco k nahlédnutí ..surová data bez zásahu editorem

Testovací obrázek na netu  …zde

Ukázka níže je na ISO 1250… kliknutím na ní se otevře v plném rozlyšení.